7.Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali Coşkulu Anılarla Geride Kaldı

7.Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali7.Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı  Festivali 21 Ocak 2011 Cuma günü saat 14.00 Burhaniye Belediyesi önünden Cumhuriyet Meydanına davul zurna eşliğinde; Belediye Başkanımız Fikret Akova, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ayten Kayalıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ekrem Oktay, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan,Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe ve Belde Yönetimleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Körfez Belediye Başkanları ve Balya Belediye Başkanı,Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Balya Belediyesi Halkoyunları ekibi, Burhaniye Halk Oyunları Topluluğu katılımlarıyla Cumhuriyet Meydanına Kortej yürüyüşü yapıldı.

Festival Komitesi adına Belediye Başkanımız Fikret Akova tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu.
 
Açılışımıza, Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Belediye Başkanımız Fikret Akova, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ayten Kayalıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ekrem Oktay, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan,22.Dönem Milletvekili Ali Kemal Deveciler,Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi,Cumhuriyet Halk Partisi İlçe ve Belde Yönetimleri,İl Genel Meclis Üyeleri,Belediye Meclis Üyeleri,Körfez Belediye Başkanları ve Balya Belediye Başkanı,Burhaniye Cumhuriyet Başsavcısı ve halkın geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Belediye Başkanımız Fikret Akova günün anlamı belirten konuşmasını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımsı Volkan Canalioğlu günün anlamını belirten konuşmasını yaptı.

Burhaniye Halk Oyunları Topluluğu gösterilerini sundular.

Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından "Zeytin Hasadında Manilerle Kadın Emekçilerimiz" konulu gösterilerini sundular. 

Balya Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundular.

Ateş Medya tarafından düzenlenen 1.Burhaniye Kitap-El Sanatları ve Hediyelik Eşya Sergi ve Stant açılışları Belediye Başkanı Fikret Akova, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ayten Kayalıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ekrem Oktay, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı ve  Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan yapıldı.

Burhaniye Belediye Sanat Evi Resim Öğretmenleri Figen Köprülü, Fatma Cevizoğlu ve Sanat Evi Öğrencilerinin Resim Sergisi Belediye Başkanımız Fikret Akova, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Balikesir eski Cumhuriyet Halk Parsi İl Başkanı İrfan Barış, Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan ve Pelitköy Belediye Başkanı Hüseyin Kayacık tarfından açıldı.

Burhaniye Kültür Sanat Derneği ve Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezince düzenlenen Burhaniye Marşı ve Güfte Yarışmasında dereceye giren yarışmacılara, 1. Hüseyin Topçu, 2. Arif Afacan ve 3. Buket Vidinli'ye ödülleri Belediye Başkanımız Fikret Akova, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Ayten Kayalıoğlu ve Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan tarafından verildi.

Bursa Devlet Senfoni Orkestrası Klasik Müzik Konseri dinleyenleri büyüledi.

7.Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali 22 Ocak 2011 Cumartesi günü saat 10.15 de Hüsnü Pazarbaşı Gençlik ve Kültür Merkezi'nde Keman Dinletisi eşliğinde, Larissa Gürtan, Gençlik Merkezi Resim Grubu, Gençlik Merkezi Fotoğraf Grubu ve Balıkesir Üniversitesi Dursunbey Meslek Yüksekokulu Öğr. Görevlisi Nedim Çaltın'ın Seramik eserlerinden oluşan sergi açılışı yapıldı.

Burhaniye Belediyesi Kadın Platformu tarafından düzenlenen Zeytinyağlı Yemek yarışması 2 kategoride Ev yemekleri ve Lokantalar dalında yapıldı.
Ev yemekleri dalında;Zeytinyağlı yemek Birincisi Zelişe Kaçan, Zeytinyağlı Börek birincisi Özlem Tezcan ve Zeytinyağlı tatlı birincisi Aliye Çolak seçildi. Lokantalar dalında; Zeytinyağlı yemek Birincisi Ege Restorant, Zeytinyağlı Börek birincisi Daidalos Otel ve Zeytinyağlı tatlı birincisi Daidalos Otel seçildi.

Burhaniye Ticaret Odası tarfından Ticaret Odası Konferans Salonunda; Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Aysel tarafından yönetilen, Prof.Kenan Mortan ve H.Adnan Yüksel'in konuşmacı olduğu "Burhaniye Zeytin İhtisas Bölgesinin Sanayi ve Ticari Hayatımıza getirileri"konulu panel yapıldı.

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından Çıplak Kral adlı çocuk oyunu düzenlendi.

Burhaniye Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi tarafından; Burhaniye Halk Oyunları topluluğu, Dünya Çiçekleri Bale Grubu ve Modern Dans gösterilerini sundular.

Festival Santranç Turnuvasında dereceye giren çoçuklara Belediye Başkanımız Fikret Akova tarafından ödülleri verildi.

Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu saz ekibi ve solist Gülseren Aygün Ege Türkülerinden oluşan ve Kültür Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği solisti  Sait Döşkaya tarafından konser verdi.

7.Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı  Festivali 23 Ocak 2011 Pazar günü saat 09.00'da Burhaniye Atatürk Kapalı Spor Salonunda Taekwondo 2.Geleneksel Burhaniye Kupası müsabakası gerçekleştirildi. Dereceye giren sporculara ödülleri Belediye Başkanımız Fikret Akova tarafından verildi.

kaynak:

Burhaniye Belediyesi